Poznajemy teatr - przedszkole10

Poznajemy teatr

Biedronki bawią się w teatr. W zeszłym tygodniu dzieci dowiedziały się co to jest teatr, scena, kurtyna, jak nazywają się ludzie, którzy występują w teatrze. Zrobiły kukiełki papierowe, które wykorzystują na codziennych zajęciach i podczas zabawy. Przedszkolaki wykorzystując rekwizyty, przedstawiały wymyślone przez siebie scenki teatralne. Na zajęciach bawiły się w teatr cieni, dowiedziały się jak się tworzy teatr cieni, jak wykonuje się kukiełki do teatru i co jest niezbędne. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem, przejęciem i radością manipulowały różnorodnymi postaciami na białym płótnie układając własne, proste dialogi. W zeszłym tygodniu miały także okazję zobaczyć prawdziwych aktorów na scenie podczas spektaklu pod tytułem "Mikołajki Króla Juliana", który zaprezentowała Grupa Artystyczna Illuminati z Lubonia  w eSTeDe . Zabawy w teatr wprowadzają dzieci w świat sztuki, kształtują wyobraźnię i ekspresję językową.
W ramach przedszkolnego projektu „Poznajemy teatr” dzieci z grupy „Słoneczka” miały okazję dowiedzieć się czym jest sztuka teatralna, wcielić się w rolę aktora i naśladować postaci z różnych bajek oraz wykonać rekwizyty – kukiełki i pacynki paluszkowego
Wiersz "Na straganie" Jana Brzechwy stał się inspiracją do zabaw słowno ruchowych. Każde z dzieci wcieliło się w postać wybranego przez siebie warzywa inscenizując ruchem oraz eksperymentując głosem.
21 listopada  w Mok-u odbyło się przedstawienie dla dzieci pt: "Baron Smog", w którym udział wzięły starszaki z naszego przedszkola ( Motylki, Muchomorki, Słoneczka, Biedronki, Wiewiórki). Spektakl ekologiczny przygotowany został przez Krakowskie Biuro Promocji i Kultury. Dzięki niemu dzieci uświadomiły sobie: Dlaczego trzeba dbać o czystość naszej planety?, Jak segregować śmieci?, Jak dbać o środowisko i przyrodę? Interaktywna forma dostarczyła dzieciom dużo radości i śmiechu a wybrane "szczęśliwe dzieci mogły również pomóc bohaterce Tosi w segregowaniu śmieci na scenie.
Żabki bawią się w teatrzyk
„Warzywne kukiełki”
   W dniu 26 października dzieci z grupy Muchomorki aktywnie włączyły się w realizację przedszkolnego projektu „Poznajemy teatr”. Dzieci zgłębiły wiedzę na temat osób, które pracują nad wyglądem i jakością kostiumów dla aktorów występujących na scenie teatru. Każdy sam mógł sprawdzić się w roli kostiumografa i stworzyć kostium dla warzywnej kukiełki. Zajęcie okazało się doskonałą zabawą, ale jak dzieci same zauważyły bardzo ciężką pracą.
Wiewiórki miały okazję obejrzeć przedstawienie kukiełkowe. Dzieci  próbowały także samodzielnie odgrywać role w teatrzyku kukiełkowym. okazało sie, że bycie reżyserem i aktorem jednocześnie wcale nie jest taką łatwą sztuką:)